Na stařičkém iP6+ nešel již nainstalovat novější iOS, což mě vlastně trápilo asi ze všeho nejvíc, neboť jsem si na iPadu zvyknul používat Zkratky (Shortcuts). 

Oproti tomu Složky používám již řadu let a nedám na ně dopustit.

Pojďme se podívat na to, jak vám obě tyto funkce spolu s vhodným pojmenováním mohou pomoci s produktivitou na vašem telefonu.

Zkratky (Shortcuts)

Tahle funkcionalita stojí skutečně za to, protože vám v mnohém usnadní život. Oč jde? V principu si můžete prostřednictvím zkratky nadefinovat jakoukoliv akci, kterou byste rádi měli k dispozici na jedno kliknutí z homescreenu vašeho telefonu.

Jelikož Siri zatím neumí česky (a dlouho tomu tak nebude), jsou zkratky něčím, co z vašeho telefonu udělá skvělého asistenta, pokud se s nimi opravdu naučíte pracovat. Díky jednoduchému nastavení můžete jedním kliknutím přidat úkol, poznámku nebo třeba otevřít konkrétní webovou stránku.

Rychlá kontrola objednávek ve vašem e-shopu nebo například rychlé zadání úkolu je pak mnohem snazší. U zkratky si můžete nadefinovat:

  • Akci, která se má udělat – například otevřít konkrétní URL (webová adresa)
  • Barvu ikony a její umístění (zda ji chcete na plochu)
  • Obrázek dokreslující funkci ikony

Na úvodním obrázku vidíte ve spodním řádku 4 zkratky, které jsem si nadefinoval a mám je na úvodní obrazovce svého telefonu k dispozici na dosah palce. 

Díky tomu mám stránku s přehledem objednávek v našich eshopech na dosah jednoho kliknutí. Totéž se týká rychlého zadání úkolu nebo poznámky.

Když na ikonu kliknete, zobrazí se okno, ve kterém pouze napíšete, co máte v hlavě na měli a dáte uložit. Díky předefinované cestě se vám např. Poznámky nebo úkoly mohou ukládat do Inboxu, ze kterého je následně při večerním či týdenním review v pohodě vyndáte a zpracujete.

Složky

Nejprve jsem nemohl této funkci přijít úplně na chuť. Přece jen je to o kliknutí navíc, říkáte si. Původní nastavení jsem měl tak po jednotlivých obrazovkách – co téma, to samostatná obrazovka s konkrétními aplikacemi. Efektivní, ale s postupným nárůstem aplikací začínalo být srolování zleva doprava únavné a zdržovalo. Navíc – to by jednomu palec upadl. 🙂 Proto jsem se rozhodl ke zjednodušení a aplikace sdružil do jednotlivých složek.

Sice to nepředpokládám, ale pokud to neznáte – sdružení aplikací do složek docílíte jednoduše – dlouze stiskněte jakoukoliv mapku, jako byste jí chtěli vymazat. Poté, co začnou všechny aplikace vibrovat, přesuňte ty, které chcete zdražit jednu přes druhou. Otevře se okénko, do kterého je přiřadíte. Nakonec přidávejte všechny apky stejným způsobem – přetáhněte ikonu aplikace nad vybrané okénko a ona se sama zařadí.

Do jednotlivých složek lze samozřejmě sdružovat jak kapky, tak i zkratky. Díky tomu máte možnost složky dělit třeba dle projektů či jiným způsobem. 

Kdybyste potřebovali mít rychlý přístup ke konkrétním google dokumentům či tabulkám, dá se tak docílit velmi jednoduše. Ve sdíleném dokumentu si zkopírujte odkaz a vytvořte si zkratku s otevřením URL. Vložte link na dokument a je to.

Nadpisy

Každou složku si můžete pojmenovat podle svého uvážení. Někde na instagramu jsem viděl, jak si kdosi pojmenoval složky jako afirmace, což se mi líbilo a proto jsem zvolil své. V angličtině je mám kvůli lepšímu a kratšímu zobrazení. Na homescreenu pak mám 4 nejdůležitější, což mi při každém otevření telefonu umožňuje vidět to podstatné a umožňuje snadný přehled nad konkrétními složkami.

září 13, 2021 — Worki Design
Štítky: Poradna