Svůj první iPhone jsem si pořídil někdy v průběhu roku 2009 a popravdě naše vzájemná cesta nezačala úplně dobře. Tehdy revoluční telefon s jedním tlačítkem byl pro zarytého nadšence Nokií naprosto neuchopitelný, takže po necelých 24 hodinách putoval do šuplíku a na blog hodně neobjektivní hodnotící článek. 

Trvalo několik dnů a sebe přemlouvání, které bych nazval cestou hledání, než jsem jej vzal na milost. A znáte to – co se škodlivá, to se rádo mívá. Jakmile jsem pochopil filosofii značky Apple, propadl jsem jí zcela. Ano, jsem klasická „apple ovce“ a opravdu mi to vyhovuje.

Poté, co jsem vystřídal víceméně všechny zásadní vývojové stupně iPhone a doplnil si celý ekosystém o iPad, MacBook Pro a iMac, je jasné, že již nechci jinak.

Svůj poslední iP6+ jsem měl více jak 5let a i když měl jen 16GB, nechtěl jsem jej vyměnit, protože mi jej přivezl kamarád, jako čerstvou novinku z New Yorku. Je to artefakt, který až na malou paměť funguje spolehlivě, drží a splní přesně to, co od telefonu očekáváte.

Výměna za nový iP12 přišla až ve chvíli pádu a rozbitého foťáku. To jsem pobral tak jakože signál toho, že na změnu je prostě čas. A udělal jsem dobře.

V tomhle článku chci sepsat, proč je pro mě iPhone především základní pracovní nástroj, který v kombinaci s mým zápisníkem od CLEVER MINDS tvoří logickou základní část mého workflow.

Na začátku byly Things a Petr Mára

Někteří si jistě vzpomenou na památek přednášky kamaráda Petra Máry, který se ujal metody GTD (Getting Things Done) jako snad úplně první v Čechách a tehdy ukazoval svá nastavení a využití v reálné praxi ve spojení s aplikacemi. Tou první byly legendární Things od Culture Code.

Na celé metodě a provedení mě uchvátila jednoduchost a efektivnost, takže jsem si jakožto velký fanoušek produktivních nástrojů začal zkoušet, testovat, instalovat a mazat… asi jako každý.

Dnes již samozřejmá synchronizace všeho a všemi směry byla tehdy stále ještě v plenkách a pro běžného usere dost často neuchopitelná.

V podstatě i dnes, když se na řadu uživatelů chytrého telefonu obrátíte s dotazem, k čemu vlastně svůj telefon využívají, dojdeme ke všemu možnému od focení, social, WhatsApp až po konzumaci her a videí. Co se týče pracovního zapojení, vsadil bych boty, že většina lidí používá tak maximálně určitou formu Připomínek a základní funkce kalendáře.

V tomto seriálu chci ukázat, jak mohou svůj telefon využívat efektivně i ti, kdož nejsou úplnými technologickými znalci či geeky. Co se jim hodí, jak to nastavit a využívat v běžném životě. A odpovím i na další otázky:

  • Jak používám iPhone jako pracovní nástroj
  • Nač využívám iPad, který většinou končí na konzumaci obsahu
  • V čem mi vyhovuje Apple ekosystém 
  • Jaké apky používám nač a jak to kloubím se zápisníkem a papírem obecně

Pokud vás otázky kolem práce a využívání apple produktů v konkrétním ekosystému zajímají, jste člověk, který nemá příliš času na nastavování, propojování a chcete pracovat efektivně, měl by vám seriál pomoci najít cestu.

září 09, 2021 — Worki Design
Štítky: Poradna