Bolesti zad tvoří v dnešní době obrovskou skupinu potíží, návštěv u lékaře, pracovních neschopností a v neposlední řadě snížení kvality života. Neexistuje profese ani činnost, která nemá vliv na pohybový aparát a jeho stabilitu. Nejvíce stesků bývá na krční a bederní oblast páteře.

"Na bolesti páteře obvykle nemyslíme do doby, než s ní začneme mít velké potíže. Platí však, že akutní bolest a postižení je výsledkem dlouhodobého procesu, ačkoliv bolesti nebyly dříve tolik silné nebo příliš omezující", říká MUDr. Dagmar Vránová, která se zaměřuje na celostní medicínu.

Páteř je pilířem správného držení celého těla, každá nesouměrnost pohybu například při kulhání ovlivňuje vznik sekundárních obtíží pohybového aparátu. Bolesti jedné oblasti páteře mohou podnítit bolesti oblasti jiné, úraz ramene např. potíže s páteří apod. Ochranou degenerativního postižení páteře jsou svaly, které zajišťují stabilitu a zdokonalují pohyb, ale také jsou nejvíce citlivé na prvotní pohybové nesrovnalosti. Svaly vyžadují starostlivost nejen u profesionálních sportovců, ale u každého, kdo pocítí svalový a pohybový diskomfort ve formě táhnutí, stažení, bolesti, omezení pohybu.

Páteř nemá ráda strnulost a stereotyp - dlouhé stání, dlouhé sezení, práce u počítače bez přestávky, pohodlná poloha u sledování televize beze změny apod. Netrpěli-li jsme dosud bolestí zad, nepřemýšlíme nad tím, jak vstáváme ráno z postele, jak sedíme a stojíme, jak zvedáme určitou věc ze země, zda nakláníme hlavu, zda nepřetěžujeme určitou oblast. Neřešíme to.

"Je důležité si uvědomit, že bolesti páteře způsobují jiné zdravotní potíže někdy na první pohled s páteří nesouvisející, ale markantně obtěžující a zhoršující celkový zdravotní stav včetně psychického rozpoložení. Základní skupinu obtíží spojených s páteří tvoří zejména bolesti hlavy, trnutí rukou, horší vidění nebo dýchání a mnoho jiných", dodává MUDr. Vránová.

 

Máte sedavé zaměstnaní? Trávíte u počítače větší část dne?

Vaše pracovní prostředí a nástroje by měly odpovídat nejnovějším poznatkům a trendům v péči o zdraví při sedavé práci. To nejjednodušší, co můžete udělat, je dodržovat těchto 8 pravidel:
 

1. Seďte vzpřímeně!

Vzpřímené sezení je základem, pokud chcete mít dobrý pocit i po několika hodinách. Myslete na tuto techniku pokaždé, když vám poklesnou ramena a začnete se hrbit. Napište si toto pravidlo na lísteček a pověste si jej někam na oči, aby se vám připomínal.

Díky vzpřímenému sezení vás nebude bolet krční páteř a vy se dokážete mnohem lépe soustředit na svou práci.

2. Zadek mějte až u opěrky své židle!

Kdykoliv usednete na svou židli, dbejte na to, abyste svou pánev posunuli až k opěrce. Není nic horšího pro oblast bederní páteře, než být "podsazený". Namáháte tím nejen oblast páteře, ale rovněž i břicho.

3. Vaše nohy by měly svírat pravý úhel!

Nohy v koleni by měly svírat úhel 90° k podložce. Nastavte si výšku své židle tak, abyste tomuto pravidlu vyhověli. Pokud to s ohledem na délku vašich nohou není možné, doporučujeme pořízení podpěrky.

Díky tomuto opatření bude optimálně srovnaná nejen vaše páteř, ale také kolena. Cévní systém bude lépe průchozí.

4. Také vaše lokty by měly být v pravém úhlu!

Výšku pracovního stolu nastavte do optimální výšky tak, aby ruce položené na stole svíraly pravý úhel. Na stole je optimální mít měkkou podložku, která dopřeje vašim rukám dostatečný tepelný a pracovní komfort.

5. Nastavte správně vzdálenost očí od monitoru!

Vaše oči i krční páteř ocení, pokud bude monitor na vašem stole umístěn ve správné vzdálenosti. Za tu je považována vzdálenost alespoň 45 cm

6. Držte rovný krk!

Práce na notebooku či špatně umístěném monitoru přináší ohnutou krční páteř. Důsledkem tohoto jevu je nejen bolest této oblasti páteře, ale také následné bolesti hlavy, menší schopnost soustředění a další problémy.

Doporučujeme jak monitor, ta především notebook umístit do optimální výšky na stole prostřednictvím podstavce tak, aby vaše krční páteř netrpěla ohnutím.

7. Nedávejte nohu přes nohu!

Zejména ženy dost často sedí se zkříženými nohami, což není optimální nejen pro sezení u stolu, páteř, ale také oběhový systém.

8. Dělejte přestávky!

Pokud vás vaše práce baví, je to skvělé! Dlouhé flow ale ubližuje našemu tělu. Nařiďte si minutku na telefonu a držte své pracovní cykly na maximálně 1,5 hodině. Pak si udělejte klidně 15-20 minut pauzu. Uvidíte, kolik toho zvládnete za den a jak svěží se budete cítit.

 

A pokud vás záda bolí dlouhodobě, neodkládejte návštěvu odborníka - čím déle bolest trvá, tím komplikovanější může být ústup potíží.

 

Seriál o zdravém sezení vzniká ve spolupráci s MUDr. Dagmar Vránovou, https://www.vedatherapy.cz/

únor 10, 2020 — Worki Design
Štítky: Poradna