Tohle téma je profláknuté od samého počátku sociálních sítí, nicméně kdybychom teď otevřeli vaše mobily a našli nainstalované socky, jaké profily by se vám zobrazily?

Poslední dobou s tématem sociálních sítí dost bojuju, protože jsem přece jen z generace, která “když řeklo se v pět, tak bylo se v pět” a každej věděl kde. O víkendech bylo strašně otravný, když nás rodiče stahovali z venku domů na večeři a mým nejoblíbenějším zábavním nástrojem byl můj “cyklotrial”, jak jsme tomu říkali.

Nějak moc nestíhám všude přispívat a sledovat, co se kde děje, a tak jsem si našel svůj systém. Díky němu mám v podstatě přehled o všem, co mě zajímá a zjistil jsem, že mi to umožnilo so sociálních sítích přemýšlet úplně jinak. Dnes mi sítě pomáhají hodně v mém pracovním nastavení, komunikaci s těmi správnými lidmi a netrávím tolik času nějakým zbytečným scrollováním.

Pokud chcete svůj přístup k sociálním sítím změnit nebo cítíte, že vám nic nepřináší, třeba vám pomůže tento můj osobní návod.

1. Vyjasněte si, k čemu aktuáně sítě vůbec používáte

Nejjednodušší je si sednout, otevřít postupně jednu aplikaci za druhou a projet váš feed příspěvků. Klidně si vezměte tužku a papír a vypište si, co se vám nejčastěji zobrazuje.

Zpravidla zjistíte, že konzumujete jakýsi obsah, který vám z valné většiny nic neříká. Nechci tvrdit, že musíte být efektivní v každém okamžiku svého života. Potřebujeme občas vypnout a jen tak lelkovat. O čem mluvím je, že naše hlava každý vjem – zvuk, video, text, barvy – nějak vnímá a zařazuje. Takže i bohapusté sjíždění feedu může mít za následek podvědomé ovlivnění nálady a myšlení. Najednou se změní energie (do plusu, ale i do mínusu), vyvalí se frustrace, nespokojenost nebo naopak touha něco změnit či zlepšit. Proto je důležité, co sledujeme.

Co konzumujete a co sami dáváte ven?

Zkuste se zamyslet, zda-li ve feedu máte témata, která vás inspirují, motivují a baví. Přátelství na Facebooku nejsou skutečná přátelství, to všichni víme. Sledovat kamarády, “protože jsou to kamarádi”, je nesmysl. Pokud nedávají obsah, který by vás bavil nebo něco přinášel, tak je prostě nesledujte. Nikoho neurazí, když nebudete jeho profil mít ve feedu, přáteli stejně zůstanete.

A jak se projevujete vy sami? Přispíváte? Komentujete? Lajkujete? Jaký druh obsahu? A co vám naopak přináší tato činnost? Je zajímavé se nad tím zamyslet. Zjistíte totiž, jak vlastně sítě doopravdy využíváte, jakou hodnotu vám to přináší a jak si rozšiřujete svůj záběr.

2. Promyslete si, k čemu by vám sítě mohly sloužit

Sítě jsou nástroj, ne cíl. V momentě, kdy si řekneme, jaký nástroj z nich chceme mít, jak nám slouží a jak mu naopak podléháme my sami, přijde změna. Speciálně u sociálních sítí jejich tvůrci nastavují algoritmus tak, aby co nejdéle udržel naší pozornost a ukazoval nám věci, které vyhodnocuje jako námi chtěné. Podle našich lajků a reakcí. Když se nad tím zamyslíme, je jasné, že při každém otevření aplikace Facebooku, Instagramu a dalších vstupujeme do arény v souboji, který nemůžeme vyhrát, i kdybychom chtěli. Pokud nezměníme náš přístup.

Když si připomeneme, že sociální síť je ve svém základu skvělé místo k našemu propojení se světem, s tématy, které nás baví a posouvají dopředu, získáváme prostor pro volbu toho, čemu budeme v životě věnovat pozornost. A podle této volby můžeme sítě a jejich používání přenastavit.

3. Pár tipů, jak sítě používat jinak a efektivně

Následující tipy vycházejí z mé osobní praxe a z výše uvedených 2 kroků, jak jsem si je prošel já sám. Co jsem tedy konkrétně udělal?

Rozdělil jsem, nač mi která síť slouží a jak jí budu během dne věnovat pozornost.

Facebook je komunikační nástroj

Ještě stále mám Facebook. Léta jsem na něm fungoval klasicky, jako každý jiný, ale změnil jsem jeho využívání pro konkrétní účely komunikace se světem:

  • s vybranými kamarády a lidmi, kteří třeba ostatní sítě nemají
  • jsem členem řady FB skupin, které jsou zaměřené od pracovních až po osobní témata a ve kterých hledám inspiraci a také se pravidelně radím s ostatními
  • používám FB Messenger a skupiny při spolupráci s jinými podnikateli i ze zahraničí
  • komunikuji přes něj s firmami či eshopy, se kterými mám nějakou spolupráci
  • samozřejmě sleduji profily našich firem, konkurenci a hledám inspiraci

S FB pracuji během dne asi nejvíc. Mám nastavené notifikace pouze ve formě zobrazení u ikony, bannery a jiná upozornění mám vypnutá. Zapínám jej v konkrétních časových blocích nebo v přestávkách.

Snažím se být aktivní a skutečně komunikovat, reagovat v komentářích a být trochu více vidět.

Instagram je pro mě motivátor

S Instagramem pracuji úplně jinak, než s Facebookem. Vypsal jsem si hashtagy popisující témata, ve kterých se chci posouvat, a začal sledovat konkrétní profily lidí či značek. Nezajímám se příliš o kvalitu fotek a jejich zpracování, jde mi o přenos informace, což samo o sobě vyloučilo sledování zbytečností.

Instagram mi pomáhá v několika věcech:

  • sebemotivace – sleduji profily vybraných zahraničních sportovců, finančníků, herců, byznysmenů a spíkrů
  • návody a best practise příspěvky
  • designová inspirace například v oblasti vybavení domácnosti

Instagramu se věnuji pravidelně ráno, kdy naskáčou posty většiny uvedených lidí, a to díky časovému posunu vůči Praze. Je super si ráno u snídaně prohlédnout místo zpráv z českých médií profil či video např. Garryho Vaynerchuka, apod. Čověka to správně nakopne a inspiruje. A taky potrénuje angličtinu – lepší učení slovíček neznám :-).

Linkedin je brána k podnikání

I když se to poslední dobou dost mění, vnímám Linkedin stále jako profesní síť. Zde sleduji víceméně lidi z českého podnikatelského světa a byznysu nebo z vyšších managementů firem. Dost často se dostávám k zajímavým informacím z našich luhů a hájů.

Zároveň když to jde, používám tuto síť k oslovování potenciálních zákazníků či obchodních partnerů. I když se to hodně změnilo, stále je český Linkedin v tomto mnohem více pozadu oproti západní Evropě, neboť u nás je stále vnímán spíše jako nástěnka životopisů a mnoho lidí své profily nemá aktuální, což je škoda.

Na Linkedinu se snažím pohybovat každý pracovní den navečer případně chvilku ráno.

Twitter

Ten mi slouží čistě jako informační kanál týkající se politiky a odborných témat. Bohužel je politika poslední dobou pro mě jedno velké martyrium, proto na něj chodím čím dál méně a z telefonu jsem jej odinstaloval úplně.

Co říci závěrem?

Snad jen zopakovat to, co každý dnes ví – sociální sítě jsou dobrý sluha a zlý pán. Člověk na nich dokáže doslova zabít hodiny života aniž by si to uvědomil a měl z toho jakýkoliv profit. Jestli se snažím v něčem být striktní, tak je to čas, který sítím věnuji. Nepatřím k těm, kdo je zatracují. Vnímám je pozitivně jako nástroj. I proto je mám na různých zařízeních nainstalované různě. A vřele doporučuji tento přístup každému, kdo si chce trochu udělat pořádek v časoprostoru a jeho trávení.

září 13, 2021 — Worki Design
Štítky: Poradna